sadsad x
asdasd
Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre

Chemex

Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.
21 ürün görüntüleniyor.
1 2

Chemex Kullanımı

Cafemarkt Chemex ile kahve demleme işlemi nasıl yapılır? Sorularınıza yardımcı olacağız.

Chemex nasıl kullanılır?

1.Adım

Not: kahve ve su miktarı, bira yaptığınız kahve türüne ve tercih ettiğiniz güce bağlı olarak değişir. Bir başlangıç noktası olarak, 50 gram kahve ve 700 gram su (yaklaşık 25 ons) kullanmanızı ve daha sonra zevkinize göre ayarlamanızı öneririz.

Kahveyi tartın ve deniz tuzuna benzeyene kadar bir kaba öğütün.

2.Adım

Chemex filtre kağıdınızı açın ve ağız kısmına yerleştirin. Üç tabakalı kağıt yardımı ile daha lezzetli kahveler yapabilirsiniz.

3.Adım

Isıtmış olduğunuz sıcak suyu filtre yardımı ile Chemex’inizi tamamen doldurun.

4.Adım

Öğütülmüş kahvenizi filtreye dökün ve hafifçe sallayın. Bu işlem yatağı düzleştirecek ve daha eşit bir dökmeye izin verecektir.

5.Adım

Toplamda dört sefer kahve kettle ile bu işlem tekrar edilecek.

Yatağın merkezinden başlayarak, filtrenize eklediğiniz kahvenin iki katı suyu hafifçe dökün (örneğin, 25 gram kahveniz varsa 50 gram su dökmeniz gereklidir). Yavaşça kahvenin üzerinde gezdirin ve filtrenin kenarlarını dökmekten kaçının. Bu miktarda suyun eklenmesinin kahvenin genişlemesine veya “gerçek aromasına" kavuştuğunu fark edeceksiniz. “Bunu 45-55 saniye boyunca yapmaya özen gösterin.

6.Adım

Merkezden başlayarak dairesel bir desende su dökün. Ortaya doğru geri sarmadan önce kahvelerin kenarına doğru. Suyu filtrenin dışına dökmekten kaçının. Kahve suyunun filtrenin tabanından iyice süzülene kadar suyun damlatılmasına izin verin. Bu dökmek için yaklaşık 200 gram su kullanmalısınız.

7.Adım

200 gramlık artışlarla su ekleyerek 6. adımda olduğu gibi aynı dökün desenini tekrarlayın. Bir kez daha tekrarlayın, suyun bir sonraki dökmeye başlamadan önce kahve suyunun filtrenin altından 2-3 cm düşene kadar kahveden süzülmesine izin verin.

8.Adım

Suyun kahveden tamamen damlamasına izin verin.

9.Adım

Demleme süresi 3.5 - 4.5 dakika arasında olmalıdır. Demleme süresi çok hızlı olursa, bir dahaki sefere daha ince bir öğütme veya daha yavaş bir dökülme oranı kullanmayı deneyin. Demleme çok yavaşsa, kalın bir öğütme veya daha hızlı bir dökülme oranı kullanmayı deneyin.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.