sadsad x
asdasd
Ürün Açıklaması

Hawos Novum Taş Değirmen


Hiçbir katkı maddesi içermeyen ununuzu, kalitesinden emin olduğunuz tahıl ve bakliyatlar ile kendi evinizde öğütmeye ne dersiniz?

Üretimi Almanya’da olan Hawos Novum, ev tipi bir taş değirmendir. Piyasadan hazır aldığınız unlar, suni olarak beyazlatılmış ya da tam tahıl görüntüsü vermek için renklendirilmiş olabilir. Raf ömrünü uzatmak için belli işlemlerden geçebilirler. Ayrıca unu elde etmek için kullanılan ürün istediğiniz nitelikte olmayabilir.

Hawos Novum ile istediğiniz miktarda ürünü, dilediğiniz boyutta, taze öğütebilirsiniz.

Böylece kullandığınız ürünün doğallığından emin olursunuz.

Tahıl, binlerce yıldır insan diyetinin temelini oluşturmuştur. Buğday, pirinç, mısır, arpa, çavdar, darı ve karabuğday ile basit ve yaratıcı yemekler, bugün halen mutfağımızın temel taşlarını oluşturur. Tahıl ve bakliyatlar, vücudumuz için gerekli olan hemen hemen tüm besinleri ve yapı taşlarını içerirler. Vitaminler, mineraller, proteinler, doymamış yağ asitleri ve lifler yönünden zengindirler.

Ticari olarak temin edilen beyaz unda, uzun raf ömrünü garantilemek için, çekirdeğin içindeki -rüşeym gibi- bazı hayati içerikler, birçok endüstriyel işlemden geçerek yok edilmiştir. Ticari beyaz un, çekirdeğin tatsız, kokusuz, besin değeri düşük, endosperm kısmından oluşur.  Tam olarak öğütülen unun ise, çekirdeğin tüm parçalarını; vitaminleri, yaşamsal besinler ve aromaları içerdiği için, hızlı tüketilmesi gerekmektedir. Dilimlenmiş elma veya doğranmış marulun kısa sürede bozulması gibi, öğütülmüş unlar da aynı şekilde hızla bozulur. Tek fark bunu gözle göremiyor olmamızdır.


Neden Hawos?

Tüm Hawos ürünlerinin başlıca özelliği, uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarıdır.

“Novum” modelimiz, öğütme işlemini uzun yıllar boyunca keyifli bir şekilde aşağıdaki özellikleri sayesinde sağlar

  • Kolay kullanım
  • Ayarlanabilen öğütme
  • Sert corundum seramik taşları
  • Güçlü motor
  • Sessiz çalışma
  • Kolay temizlenebilirlik

hawos-novum-urun-1.jpg (8 KB)Sert Corundum Seramik Taş

Çelik plakalı veya dişli değirmenler kesme ve sürtünme kuvvetleri uygular, ancak nadiren taş değirmenlerinin sağlayabileceği inceliği elde eder. Taş öğütücüler, çekirdekleri dıştan içe doğru çevirir ve daha sonra hafifçe öğütür. Hawos Değirmenleri, sıkıştırılmış, fırınlanmış özel corundum seramik maddesinden yapılmış son derece sert öğütme taşları kullanır.

hawos-novum-urun-2.jpg (16 KB)


Güçlü Motor

Taş değirmeninizden uzun yıllar boyunca, vadettiği ayarda un vermesini beklersiniz. Hawos, her değirmenine yerleştirdiği dayanıklı ve sağlam endüstriyel motorlarla bunu garanti eder. En küçük Hawos değirmeni bile kendi kategorisinde en yüksek performansı sunar.  Novum, 360 watt çıkışlı güçlü bir motora sahiptir. Motor ile taş öğütme mekanizması arasında yerleştirdiğimiz patentli elastik tabaka sayesinde bu iki parça ana gövdeye direk bağlanmamıştır. Bu sayede öğütme sırasında aletin yarattığı ses önemli ölçüde azalır.

hawos-novum-urun-3.jpg (14 KB)

Tüm Hawos taş değirmenlerinde motoru koruyan bir devre kesici ünite vardır.  Taşların yaklaşık 20 saniye süreyle tıkanıp bloke olması durumunda, bu akıllı devre kesici elektrik akımını durdurarak hem motorunuzu hem taşlarınızı korur.


Ununuzu İstediğiniz İncelikte Öğütün

Hawos Novum’un 9 ayarı vardır. Ayar kolunu kullanarak elde edeceğiniz öğütülmüş unun inceliğini, 1 ile 9 arasında ayarlayabilirsiniz. 1. ayarda 1 dakikada 125 gram öğütebilirken, 4. ve 5. ayarlarda yaklaşık 250 gram öğütebilirsiniz. Ayar yükselttikçe öğütme hızı da paralelinde artacaktır. Değirmeninizin uzun ömürlü olması için 1. ayarın altına getirmemenizi öneririz, daha düşük ayarda taşların birbirleri ile sürtünmesi, makinanız için sağlıklı değildir. Ayarınıza karar verdikten sonra artık tahıllarınızı hazneye ekleyerek öğütücünüzü aç/kapa düğmesiyle çalıştırabilirsiniz. Değirmende tahıl kalmadığında, taşlarının birbirine sürtünme sesini duyacaksınız. Tüm tahıl öğütüldükten sonra değirmeninizi kapatın.

hawos-novum-urun-4.jpg (5 KB)

Değirmen taşların arasında tahıl kalmış ise kalın bir ayardan ince bir ayara (örnek olarak 9’dan 1’e) geçerken dikkat etmek gerekir. Taşlar gıdayı ezerek değil dönerek öğütür, o yüzden bu ayarı makine çalışırken yapmanız gerekir.

İyi bir sonuç alabilmek için öğütülecek malzemeyi iyi seçmeniz çok önemli. Sadece temiz ve kuru tahıl kullanmanızı öneririz. Tahıl ürününüzün kuru olup olmadığını anlamak için bir parçasını sert bir zemin üzerinde kaşık ile eziniz, kırılıyorsa kurudur. Nemli tahıllar kırılmaz, sadece düzleşirler ve ezildiklerinde bir yulaf parçasına benzerler.  Nemli ya da yağlı tohumlar öğütülürken hamurlaşıp, taşların tıkanmasına neden olurlar.

Farklı tahıl türleri ve öğütülecek diğer malzemeler, içerdikleri yağ oranı, posa miktarları ve un halleri gibi özellikleriyle birbirlerinden büyük farklılık gösterirler. Öğütülecek malzemeler tablomuz işte bu veriler doğrultusunda listelenmiştir. Hawos değirmenleri en ufak detaya kadar test edilmiştir ve bahse konu tablo bu testler sonucunda sizin kullanımınız için özel olarak hazırlanmıştır. Bununla beraber tablodaki değerler, tahılların içerdikleri nem oranına bağlı olarak değişebilen ortalama değerlerdir.Aşağıdaki tabloda belirtilmeyen unu alınabilecek başka kuru gıdaları öğütmeyi de deneyebilirsiniz. Kahve ya da kokulu kuru baharatları da (kakule, muskat, tarçın gibi) öğütebilirsiniz, ancak kokuları makinenize siner.

Yağlı tohumlar içerdikleri yoğun yağ oranı nedeniyle değirmen taşlarına yapışırlar. Öğütülecek yağ oranı fazla olan tohumları, buğday ya da benzeri diğer tahıllarla (1:1) oranında karıştırınız.


hawos-novum-urun-5.jpg (9 KB)hawos-novum-urun-6.jpg (8 KB)

Taksit ve Ödeme Seçenekleri
Yorumlar(0)
Tavsiye Et
Kargo ve Teslimat
Kargo ve Teslimat
Siparişleriniz 1-3 iş günü içerisinde özenle hazırlanıp ilgili kargo şubesine teslim edilmektedir. Özel üretim ürünlerde gönderim süresi farklılık gösterebilir. Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde siparişler ilk iş gününde işleme alınmaktadır.
Teslimatlar da ürünlerinizi ilgili kargo firmasından teslim almadan önce ambalajında bir hasar olup olmadığını kontrol ediniz. Hasar durumunda muhakkak hasar tutanağı tutturunuz.

Kargonuz Ücretsiz Olsun
5000 TL ve üstünde vermiş olduğunuz siparişler Türkiye'nin her yerine ücretsiz olarak gönderilmektedir

Aynı Gün Kargo
Aynı gün kargo etiketi bulunan ürünlerde saat 13:00'a kadar vermiş olduğunuz sipariş aynı günde kargoya teslim edilmektedir. Teslimat süresi bulunmuş olduğunuz konuma göre farklılık gösterebilmektedir. Saat 13:00'dan sonra vermiş olduğunuz siparişler ertesi ilk iş günü kargoya teslim edilmektedir.

Hawos Novum Taş Değirmen

Ürün Kodu : 423.N010
Fiyat(%20 KDV Dahil)
14.010,00 TL
Fiyat(%20 KDV Hariç)
11.675,00 TL
Bu ürünü havale ile ekstra %2 indirim ile satın alabilirsiniz.
Bu ürün şu anda stoklarımızda bulunmamaktadır.
Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.